Fındık Bahçelerindeki Kalite ve Verimin Artması Amacıyla Yeni Bir Proje: "FINDIK BAHÇENİZİN BAKIMI BİZİM, MAHSULÜ SİZİN OLSUN"

Fındık Bahçelerindeki Kalite ve Verimin Artması Amacıyla Yeni Bir Proje: "FINDIK BAHÇENİZİN BAKIMI BİZİM, MAHSULÜ SİZİN OLSUN"


Fındık Bahçelerindeki Kalite ve Verimin Artması Amacıyla Yeni Bir Proje:

Haberi Şurada paylaş...


Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından desteklenen ve saha çalışmaları başlatılan "Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun Projesi" uygulanmaya başladı. Ordu Tarım İl Müdürü Kemal YILMAZ yaptığı bir açıklamada: "Ana ürünümüz fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Şu an il genelinde tüm ekiplerimizle birlikte sahada üreticilerimizin yanındayız" dedi.

Önceki Yıllardaki Projelerden Verimli Sonuçlar Alındı

Önceki yıllarda başlatmış oldukları fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik projelerin bu yılda tüm ilçelerde devam ettiğini belirten İl Müdürü; bu çalışmalardan oldukça güzel sonuçlar alındığını, verim ve kalitede önemli artışlar sağlandığını ve çalışmaların il genelinde devam ettiğini belirterek, "bu projelerde özveri ile çalışan İl-İlçe Müdürlüklerimiz ve Ziraat Odalarımızın personellerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.  

Projemizin Saha Çalışmaları Başladı

Ayrıca İl Müdürü açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Karadeniz İhracatçılar Birliği'ne sunmuş olduğumuz "Fındık Bahçemizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun" projemiz İhracatçılar birliği tarafından onaylandı ve projemize bütçe sağlamak suretiyle projemiz desteklendi. Şu an bu projemizin de saha çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Proje kapsamında ilimiz genelinde 35 noktada fındık bahçelerinin toprak tahlilinin alınmasından, budanmasına, gübrelemesinden, zirai mücadelesine kadar bütün uygulamaları İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yapılacak. Bu yeni projemiz ile çalışmanın yürütüleceği bahçelerde hem normal dal budamasını hem de dal üstü verim budamasını yapmak suretiyle budama çalışmaları tamamen tekniğine uygun bir şekilde gerçekleştireceğiz.  Aynı şekilde gübreleme çalışmalarını, hastalık ve zararlılara karşı mücadele çalışmalarını da yine tam manasıyla teknik talimatlara uygun olarak bu bahçelerimizde gerçekleştireceğiz. Tekniğine uygun yapılan yetiştiricilikte verimin ciddi manada fark ettiğini bugüne kadar uyguladığımız projelerde olduğu gibi bu projemizde de üreticilerimize göstermiş olacağız. Ben bu projeye destek sağlayan Karadeniz İhracatçılar Birliği yönetim kurulunun çok değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Geçmişte de yine Karadeniz İhracatçılar Birliğinden uyguladığımız projelerimiz var. O projelerle de güzel örnek çalışmalar ortaya koymuştuk. İnşallah bu çalışmayla beraber bu örnek uygulamalarımıza yenilerini eklemiş olacağız. Ülkemiz için son derece önemli olan ihraç ürünümüz fındığın verimini ve kalitesini ilimizde çok daha iyi yerlere taşıyacağız. Proje ile; çiftçilerimizin fındık üretiminde daha fazla gelir elde edebilmesi amacıyla doğru uygulamaların yaygınlaştırılması, ülkemizin en fazla tarımsal ihracat getirisi olan fındıkta verim ve kalite artışının sağlanması, ülkemizin dünya fındık üretimindeki lider ülke konumunun devamlılığının sağlanması ve fındık ihracatı ile ülkemize giren döviz miktarının artması sağlanarak ülkemiz ekonomisinin daha fazla güçlenmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle ihraç ürünümüz fındığın hem ilimize hem ülkemize daha çok döviz kazandırmasını, ekonomiye daha çok katkı sağlamasını temin etmiş olacağız" diyerek sözlerini noktaladı.

#fındık #bahçe #verim #kaliteartışı #karadenizihracatçılarbirliği #ordu #ltarımormanmüdürü #tarımhaber #toptanmanavcom #toptanmanav

Kaynak: https://ordu.tarimorman.gov.tr/Haber/1109/Findikta-Verim-Ve-Kaliteyi-Artiracak-Bir-Proje-Daha-Findik-Bahcenizin-Bakimi-Bizim-Mahsulu-Sizin-Olsun